Faydalı Bilgiler

1 : Dj kabininizi temiz ve düzenli tutun. Bu sayede ihtiyacınız olacak herhangi bir malzemeyi kolayca bulabilirsiniz.

2: Elinizin altında mutlaka tornavida, yan keski, havya, lehim gibi el aletleri ve çeşitli jack ve kablolar hazırda bulunsun. Ne zaman ne olacağı belli olmaz. 2.5TL’lik bir jack geceyi kurtarabilir.

3: Çalışmakta olduğunuz mekandaki ses ve ışık sistemi ile ilgili temel bilgilere sahip olun. Dj’lik sadece play ve sync tuşlarına basmak değildir.

4: Bir yandan çağımızın getirdiği yenilikleri takip ederken, diğer yandan mümkünse Turntable (Gerçek Turntable’dan bahsediyorum. Digital Turntable değil.) kullanmayı öğrenin. Bu sayede gerçek bir Dj olduğunuzu hissedersiniz.

5: Sektörde meydana gelen tüm yeniliklere karşı açık olun. Araştırın, bol bol videolar izleyin, sorgulayın ve gerçek bir Dj zekasına sahip olmak için çabalayın.

6: Kendi arşivinizi kendiniz oluşturun, piyasada satılan bilmem kaç terrabyte’lık arşivler size ait değiller ve sizi yansıtamazlar. Kendinize ait ve tarzınızı yansıtan parçalarınız olsun.

7: Dj’lik sadece sabahtan akşama kadar şarkıları dinleyip ayıklamak değildir. Kitap okuyun, matematik, fizik öğrenin, siyasetten, ülkenin sorunlarından ve dünyanın sorunlarından haberdar olun. Bu sayede sizinle konuşmak için dj kabinine gelenler donanımlı olduğunuzu görünce size saygı duyacaklardır.

8: Sosyal sorumluluk projelerinde yer almaya çalışın, biliyorum çalışma saatlerimiz çok ters ama istenirse yapılabilir. Bu size mutluluk ve huzur verecek ve bu duygular müziğinize olumlu şekilde yansıyacaktır.

9: Çalışan bir cihaza asla dokunmayın, çalışıyorsa sorun yoktur. Murphy yasalarını aklınızdan çıkarmayın. Ne zaman ki gerçekten bozuldu o zaman baktırısınız. Murphy yasaları madde 11 şöyle der "Bir şeyle fazla oynarsanız, onu bozarsınız." :)

10: İlk kez kullanacağınız bir cihazla kesinlikle performansa çıkmayın. Mutlaka önceden denemer yapın. Performans sırasında karşılaşacağınız zorlukları hayal bile edemezsiniz.

11: Performans sergileyeceğiniz yerde internete bağlı olduğunuzdan emin olun. Eğer mekanda kablosuz ağ mevcut değilse cep telefonunuzdan bilgisayarınıza internet aktarın. Acil durumların ne zaman ortaya çıkacağı belli olmaz.

12: Beatport, traxsource, junodownload, iTunes, spotify, shazam, soundcloud, youtube v.b. gibi sitelere üyelikleriniz her zaman aktif olsun. Acil durumlarda şarkıları hızlıca arayıp indirebileceğiniz siteleriniz çok önemli ve hayat kurtarıcıdır.